Siguria e produkteve ?

Të gjithë produktet janë prodhime të markave më të mira ndërkombëtare, dermokozmetike-farmaceutike, prodhimeve për fëmijë, integratorëve ushqimorë, aparateve mjekësore etj

Ne bashkëpunojmë me importuesit zyrtarë të çertifikuar për importin dhe tregëtimin e produkteve në fjalë, në Republikën e Shqipërisë.

Përgatitjet galenike, prodhim i FarmaIdea, përgatiten në laboratorin galenik të kësaj farmacie, duke u mbështetur në literaturën bashkëkohore e formularin farmaceutik, sipas të gjithë rregullave të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Si të porosis ?

Porosit në 4 hapa të thjeshtë

 1. Gjeni produktin që dëshironi dhe shtojeni atë në shportë.
 2. Në panelin që ju hapet zgjidhni të vizitoni shportën (opsionale) apo të përfundoni porosinë.
 3. shportë verifikoni produktet dhe sasinë që doni të blini dhe shtypni vazhdo me pagesën.
 4.  Identifikohuni nëse keni llogari ose plotësoni të dhënat nëse jeni blerës i ri dhe shtypni bëj porosinë.

Pas kësaj kujdesemi ne që porosia t’ju vijë në adresën tuaj 🙂

Si të regjistrohem ?

Kryerja e regjistrimit bëhet në 4 hapa të thjeshtë

 1. Te llogaria ime klikoni identifikohu.
 2. Në faqen në të cilën hapet klikoni “Nuk keni llogari? Krijojeni një” .
 3. Ne faqen e re që do hapet plotësoni formularin e të dhënave me të dhëna të sakta.
 4. Identifikohuni me të dhënat e krijuara në formularin e plotësuar.

FASTING: çfarë është dhe cilat janë përfitimet e tij ?

img-18

Çfarë është FASTING?

Fasting është akti i heqjes dorë nga ushqimet, pijet ose të dyja për një periudhë kohore. Mund të bëhet për arsye të ndryshme, duke përfshirë qëllime  shëndetësore ose humbje peshe.  Edhe pse ndonjëherë shihet si i pashëndetshëm ose privues, Fasting afatshkurtër mund të ofrojë përfitime të shkëlqyera shëndetësore. 

Shkenca dhe përfitimet e Fasting 

Shkenca e Fasting 

Një numër i madh provash tani mbështesin përfitimet e fasting, megjithëse të dhënat më të dukshme janë regjistruar në studimet me kafshët.  Megjithatë, këto gjetje janë premtuese për njerëzit. 

Në thelb, Fasting pastron trupin tonë nga toksinat dhe i detyron qelizat në procese vetepastrimi dhe rigjenerimi  që zakonisht nuk ndodh kur ushqehemi rregullisht.  

Kur kryejmë fasting , trupi ynë në pamundësi për  të përdorur sheqerin e  zakonshëm  (glukozën) që vjen nga ushqimi,  detyron qelizat të përdorin mekanizma të tjera për të prodhuar energji. 

Si rezultat, trupi fillon glukoneogjenezën, një proces natyror i prodhimit të sheqerit të tij.  Mëlçia ndihmon duke konvertuar lendet    jo-karbohidrate (jo sheqerore) si laktat, aminoacide dhe yndyrna në energji të glukozës. 

 Ketoza, një proces tjetër që ndodh, ku trupi djeg yndyrën e depozituar si burimi kryesor i energjisë.  Kjo është mënyra ideale për humbjen e peshës dhe balancimin e niveleve të sheqerit në gjak.

 Fasting e vë trupin nën stres të lehtë, gjë që i bën qelizat tona të përshtaten duke rritur aftësinë e tyre për t’u përballur me kerkesat e organizmit .  Me fjalë të tjera trupi ynë  bëhet më  i fortë. 

Cilat janë përfitimet  shëndetësore të Fasting:

1. Rregullon sekretimin e insulinës: Fasting mund të ndihmojë në ekuilibrimin e sekretimit të insulinës, e cila është e rëndësishme për rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe parandalimin e diabetit të tipit 2.

 2. Ul Inflamacionin : Fasting mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit, i cili është i lidhur me një sërë sëmundjesh kronike, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin dhe artritin.

 3. Nxit djegien e yndyrës: Fasting mund të ndihmojë në rritjen e djegies së yndyrës së depozituar, gjë që mund të çojë në humbje peshe dhe përmirësim të përbërjes së trupit.

 4. Përmirësimi i funksionit të trurit: Fasting mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të trurit, duke përfshirë kujtesën, mësimin dhe fokusin.

 5. Rritja e jetëgjatësisë: Fasting është treguar se zgjat jetëgjatësinë e kafshëve dhe ka disa prova që mund të bëjë të njëjtën gjë për njerëzit.

https://www.bouldermedicalcenter.com/intermittent-fasting-and-health/#:~:text=Essentially%2C%20fasting%20cleanses%20our%20body,and%20materials%20to%20produce%20energy.

Myku i gojës ose kandidoza orale tek bebet.

img-19

Myku i gojës ose kandidoza orale tek bebet.

Çfarë është kandidoza orale?

Kandidoza orale është një infeksion mykotik i gojës që shpesh quhet ‘mëllenjë’ sepse njollat e bardha të saj ngjajnë me gjoksin e zogut me të njëjtin emër.

Megjithëse Kandidoza është e pranishme në 50% të florës normale të gojës së shëndetshme, ajo shkakton infeksion (kandidozë) kur një numër i shtuar i qelizave të mykut pushton mukozën e gojes.

Pse një bebe preket nga kandidoza orale?

Faktorët e rrezikut për zhvillimin e kandidozës orale përfshijnë:

 • Imuniteti i ulët pas një infeksioni viral apo bakterial.
 • Infeksioni nga Kandidoza i transmetuar nga diku tjetër, p.sh.  dermatiti i pelenave (nga prania e mykut ne zonën e pelenave)
 • Goja e thatë për shkak të sëmundjes së gjëndrave të pështymës ose perdorimit te barnave , p.sh barnave antihistaminike per trajtimin e alergjise.
 • Plagë ose lëndim në gojë gjate daljes se dhembeve ose pas nje infeksioni viral si aftoza.
 • Perdorimi i antibiotikëve me spektër të gjerë.
 • Mungesa e elementeve ushqyese, për shembull, mungesa e hekurit ose e vitaminës B.
 • Kortikosteroidet inhalatore/aerosole të tilla si beklometazoni, budesonidi, flutikazoni.

Çfarë e shkakton kandidozën orale?

Organizmi i zakonshëm është Candida albicans, por të paktën shtatë lloje të tjera të Candida mund të shkaktojnë gjithashtu kandidozë orale duke përfshirë C. tropicalis, C. glabrata, C. kruesi dhe të tjerë.

Cilat janë karakteristikat klinike të kandidozës orale?

Kandidoza mund të shfaqet papritur si një infeksion akut ose të vazhdojë për periudha të gjata si një infeksion kronik.

Kandidoza akute pseudomembranoze.

Ka njolla të bardha  kremoze në mishrat e dhëmbëve, gjuhë dhe brenda gojës që mund të hiqen duke lënë një zonë të ashpërsuar .

Kandidoza akute atrofike.

Ka njolla të lëmuara të kuqe me shkëlqim në gjuhë. Goja është shumë e lënduar.

Kandidoza mund të shkaktojë një infeksion dytësor të kushteve të tjera të mukozës orale, si p.sh. lichen planus ose gjuha gjeografike.

Infeksionet e rënda mund të shtrihen deri në fyt (infeksioni i ezofagut) dhe të shkaktojnë vështirësi në gëlltitje.

Si trajtohet kandidoza orale?

Masat e përgjithshme duke përfshirë parandalimin

 • Në disa foshnje, nuk nevojitet trajtim.
 • Rastet e lehta të mykut oral zgjasin vetëm disa ditë.
 • Praktikoni një higjenë të mirë orale tek i porsalinduri.
 • Pastroni me ujë të ngrohtë të kripur si një larës/pastrues goje.
 • Shmangni përdorimin e tepërt të solucioneve antiseptikë, pasi ato ndryshojnë florën e gojës.
 • Nëse  përdorni një inhalator steroide për astmën, pini ujë dhe shpëlajeni gojën pas thithjes.
 • Ne rast perkeqesimi rezervoni një takim me mjekun pediater.

Refluksi gastroesofageal në shtatzani

img-20
Refluksi gastroesofageal në shtatzani

Cilat janë shkaqet e refluksit gastroesofageal gjatë shtatzanisë?

 Gjatë shtatzënisë, siç dihet, organet e brendshme i nënshtrohen presionit të mitrës (uterusit) e cila rritet dhe zgjerohet ne permasa. Fëmija bëhet gjithnjë e më i madh dhe është në gjendje të lëvizë dhe të shtyjë drejt mureve të mitrës. Në veçanti, refluksi gastroezofageal mund të ndodhë në tremujorin e fundit.

Urthi shfaqet kryesisht pas ngrënies, ose kur shtriheni pas ngrënies. Djegia, e cila mund të jetë e lehtë dhe e vazhdueshme, mund të shoqërohet gjithashtu me refluks aciditeti. Në këtë rast, ushqimi  në stomak rikthehet duke u ngjitur lart në ezofag deri në gojë. Ndjesia e hidhësisë dhe aciditetit në gojë është shumë e bezdisshme dhe në disa raste mund të çojë në të vjella.

 Cilat janë simptomat e refluksit gastroezofageal në shtatzëni?

Refluksi gastroezofageal në shtatzëni shfaqet me simptomat e mëposhtme:

● dhimbje stomaku

● ndjesi djegieje

● regurgitim acid

● vështirësi në gëlltitje

● dhimbje barku

Episodet e refluksit gastroezofageal mund të zbuten duke shmangur mbajtjen e stomakut të ngjeshur gjatë tretjes. Edhe pozicioni në shpinë nuk rekomandohet në rast refluksi, pasi do të lehtësonte ngjitjen e lëngjeve nëpër ezofag.

Rregullimi i dietës ushqimore në këtë rast është thelbësore.

Përveç shmangies së ushqimeve që mund të theksojnë çrregullimin, duhet të shmagni edhe perdorimin nga alkooli dhe pirja e duhanit, të cilat mund të përkeqësojnë ndjesinë e djegies. Konsumimi i vakteve të vogla dhe të shpeshta dhe pirja e sasie te mjaftueshme te ujit gjate dites jane hapat bazike ne parandalimin e çrregullimit të refluksit gastroezofageal.

 Cilat janë produktet qe perdoren  për parandalimin e refluksit gastroezofageal në shtatzëni?

Gjatë shtatzënisë, produktet që përdoren në trajtimin e refluksit gastroezofageal mund të jenë natyrale dhe farmakologjike.

Ndër produktet natyrale gjejmë xhenxhefil, aloe, kamomil dhe jamball, të cilat gjenden në treg edhe në formen e çajrave bimorë të gatshëm për përdorim.

Megjithatë, ekzistojne edhe produkte farmaceutike antacide/antirefluks ne forme tabletash ose shurupesh si me poshte:

Maalox  → është një bar i bazuar në alginat natriumi, bikarbonat natriumi, karbonat natriumi dhe karbonat kalciumi. Formulimi i tij kryen 3 veprime sinergjike të cilat konsistojnë në bllokimin e shpejtë të refluksit acid, reduktimin e ndjesisë së djegies dhe mbrojtjen e mukozës së ezofagut.

Gaviscon   → është një bar i bazuar në alginat natriumi dhe bikarbonat kaliumi. Në treg është i pranishëm në formulime të ndryshme, që nga shurupi deri tek tabletat. Veprimi i tij është të krijojë një film mbrojtës për të kufizuar shqetësimin që vjen nga djegia dhe regurgitimi i acidit.

Në çdo rast, do të jetë gjinekologu ose mjeku mjek që do të rekomandojë barnat e duhura në bazë të nevojave të pacientit, në mënyrë që të lejojë një vazhdim të qetë të shtatzënisë. 

Njolla nga dielli në lëkurën e fytyrës !?

img-21

Njolla nga dielli në lëkurën e fytyrës !

Njollat ​​e diellit nuk janë vetëm një problem estetik, por edhe një tregues përmes të cilit mund të kuptojmë shëndetin e lëkurës sonë. Këto formacione të vogla zakonisht ndodhin tek gratë mbi të tridhjetat dhe për fat të mirë ka shumë barna dhe produkte dermatologjike që na lejojnë t’i eliminojmë ato.

Nga pikëpamja mjekësore, njollat ​​e diellit janë papërsosmëri të lëkurës në formën e njollave të cilat në disa vende e bëjnë lëkurën më të errët.

 Shkaqet kryesore krijimit të njollave te diellit

Ndryshimet e lëkurës mund të shkaktohen nga disa faktorë si:

1- përdorimi i suplementeve ose i barnave fotosensibilizuese (anti-inflamatore ose antibiotikë);

2- epidermë e përflakur (akne ose folikuliti);

3- lëkura e irrituar nga faktorë të jashtëm (depilim);

4- ndryshimet hormonale, veçanërisht të lokalizuara në fytyrë, buzë, mollëza, mjekër dhe ballë (shtatzënia, menopauza, pilula kontraceptive);

5- sëmundjet dermatologjike që prekin lëkurën, thonjtë dhe mukozën (dermatoza kronike).

Bazuar në llojin e njollave diellore, është e mundur të identifikohet zgjidhja më e mirë për të marre masat e duhura.

 Llojet e njollave te diellit

Llojet e njollave të diellit identifikohen duke analizuar pamjen e tyre.

Mund të veçojmë dy lloje: melasma ose kloazma, dhe lentigo diellore ose senile.

Njollat ​​e diellit të tipit të parë, melasma ose kloazma, kanë ngjyrë kafe të errët me formë të çrregullt të vendosura në mollëza, ballë, buzë, veshë dhe dekolte. Kjo tipologji shfaqet tek femrat nga mosha 40 deri në 50 vjeç, veçanërisht kur përdoret estrogjeni ose në rast shtatzënie.

Lentigot diellore ose senile karakterizohen nga pika të madhësive të ndryshme dhe me ngjyrë kafe. Kjo tipologji shfaqet pas moshës 40 vjeçare dhe tenton të shumohet me moshën. Shkaku kryesor është fotoplakja e lëkurës, e rënduar dhe e përshpejtuar nga ekspozimi jo korrekt dhe i zgjatur në diell.

A mund të parandalojmë njollat e diellit në lëkurë?

Po, është e mundur të parandaloni njollat ​​e diellit me disa truke të vogla. Në veçanti, është thelbësore të mbroni lëkurën, veçanërisht nëse ajo është shumë e drejtë ose e ndjeshme, me kremra kundër diellit të karakterizuar nga filtra shumë të lartë të diellit. Përdorimi i kremrave kundër diellit është thelbësor nëse doni të mbroni lëkurën tuaj nga dëmtimet që dielli mund t’i bëjë lëkurës tuaj, jo vetëm në verë, por në çdo kohë të vitit, veçanërisht nëse jeni buzë detit ose në mal.

Për më tepër, është e mundur të përdorni syze dielli për të mbrojtur zonën e syve dhe për të kufizuar kohën e ekspozimit në diell.

Të ushqyerit, si gjithmonë, na vjen në shpëtim duke na ndihmuar të parandalojmë plakjen e lëkurës. Ju mund të përfshini ushqime të tilla si: kivi, patëllxhanë, avokado, karota dhe domate në dietën tuaj, veçanërisht të njohura për vetitë e tyre antioksiduese.

 Masat kundër  njollave të diellit

Bazuar në shkakun që ka shkaktuar njollat ​​nga dielli, ekzistojnë zgjidhje natyrale dhe dermatologjike që na ndihmojnë t’i largojmë ato plotësisht ose t’i reduktojmë. Është e rëndësishme të mbani mend se njollat ​​nuk përthithen vetvetiu, por kanë nevojë për ndihmë të jashtme, me përjashtim të atyre që formohen gjatë shtatzënisë, të cilat përgjithësisht zhduken pas lindjes.

Cilat janë masat dhe produktet më të mira?

Në radhë të parë gjejmë pastrime të bazuara në limon dhe kripë, ose bikarbonat, të dobishme për heqjen e qelizave të vdekura dhe zbardhjen e njollave të errëta. Se dyti  duhet te perdoren produkte dermokozmetike mbrojtes nga dielli me faktor te larte mbrojtes (SPF 30, 50+)

Mund te perdoren edhe pomada ose xhel me bazë aloe vera që janë të dobishëm për qetësimin e irritimeve dhe largimin e njollave. Ose, është e mundur të zgjidhni vajin esencial të trëndafilit, kokosit ose limonit, i dobishëm për zbutjen e plagëve, për të pasur lëkurë të lëmuar dhe për ta bërë ngjyrën uniforme.

 Informacioni i përfshirë në këtë faqe nuk duhet të zëvendësojë në asnjë mënyrë marrëdhënien mjek-pacient; përkundrazi, rekomandohet të kërkoni këshillën e mjekut përpara se të vini në praktikë ndonjë këshillë

Cilët janë 9 aminoacidet thelbësore dhe pse janë të rëndësishëm për trupin.

img-36

Cilët janë 9 aminoacidet thelbësore dhe pse janë të rëndësishëm për trupin.

Cilët janë 9 aminoacidet thelbësore dhe pse janë të rëndësishëm për trupin.

Aminoacidet kryejnë shumë funksione që lidhen me metabolizmin qelizor, por ato njihen më mirë si blloqe ndërtuese të proteinave. Aminoacidet janë të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin pasi proteina ndihmon në ruajtjen e të gjitha strukturave kritike në trup.

Me pak fjalë, ne kemi nevojë për aminoacide që të jetojmë dhe të zhvillohemi! Aminoacidet dallohen nga njëri-tjetri nga struktura, funksioni dhe aftësia e trupit për t’i prodhuar ato.

Jane pikerisht nëntë aminoacide thelbësore që nuk mund të prodhohen nga trupi; prandaj, ato duhet të merren përmes ushqimit ose shtesave ushqimore.

Sot, ne po ndajmë se si mund t’i konsumoni këto aminoacide në ushqime dhe pse ato janë kaq të rëndësishme.

Nëntë aminoacidet thelbësore janë triptofani, valina, leucina, izoleucina, lizina, fenilalanina, metionina, treonina dhe histidina.

Dhe ne do të fillojmë me një ushqim që i përmban të gjitha: vezët!

Vezët konsiderohen si një burim i plotë proteinash. Nëse konsumoni vezë rregullisht, shumë mirë! Por nese nuk i pelqeni vezet, ka shumë ushqime të tjera që janë të pasura me aminoacide ose i përmbajnë ato në sasi te bollshme, ushqimet si mishi dhe produktet e qumështit.

1-Triptofani

Triptofani zakonisht shoqërohet me ndjenjën e përgjumjes pas ngrënies së gjelit të detit, sepse, në trup, ndihmon në prodhimin e hormoneve qetësuese serotonin dhe melatonin.

Në shtesat ushqimore, triptofani njihet më mirë si 5-HTP, i cili ndihmon për te krijuar nje gjendje emocionale te qete duke ulur nivelin e ankthit.* Triptofani gjendet gjithashtu në çokollatë, shpendë, produkte qumështi dhe tërshërë.

2 – Valina – 3 – Leucina  –  4 – lzoleucina

Valina, leucina dhe izoleucina njihen më mirë si BCAA, ose aminoacide me zinxhir të degëzuar. BCAA-të përbëjnë një pjesë të madhe të përbërjes së aminoacideve në indet e muskujve dhe zakonisht përdoren nga atletët dhe gjimnastet për të ndihmuar dhe fuqizuar aktivitetin muskular.

* Hirra, qumështi, qiqrat, thjerrëzat, orizi kaf, fasulet  dhe bajamet janë të gjitha burime të BCAA.

Lizina

Në trup, lizina ndihmon në prodhimin e kolagjenit dhe si suplement, ajo mbështet lëkurën e shëndetshme.

* Kur merrni të paktën 800 mg, mund të ndihmojë trupin të përthithë kalciumin.* Ushqimet me proteina të larta, duke përfshirë mishin dhe fasulet, janë burime të mira të lizine. Burime të tjera të lizinës përfshijnë spirulinën, merlucin, djathin dhe mishin e derrit.

Fenilalanina

Fenilalanina është një aminoacid thelbësor që mund të shndërrohet në aminoacidin jo esencial tirozinë. Ushqimet që përmbajnë fenilalaninë përfshijnë djathin, viçin, qengjin, pulën, fasulet, mishin e derrit dhe drithërat.

Metionina

Metionina mbështet prodhimin e glutationit dhe mund të shndërrohet në SAM-e (S-Adenosyl Methionine). SAM-e dihet se mbështet mirëqenien emocionale.* Me siguri po vëreni një prirje me këto aminoacide, por burimet e mira të metioninës përfshijnë mishin e viçit e qengjit, djathin, derrin, arrat dhe produktet e qumështit. Soja dhe fasulet përmbajnë gjithashtu metioninë, por burimet shtazore përmbajnë më shumë sasi të metioninës në dispozicion.

Threonina

 Në trup, treonina shndërrohet në glicinë, e cila është një aminoacid që gjendet në indet e muskujve, indin lidhës dhe lëkurën.

Glicina mund të ndihmojë në reduktimin e lodhjes së mëngjesit pas përjetimit të gjumit jo optimal* Mishi i lopës pa dhjamë, thjerrëzat, derri, mëlçia dhe djathi janë të gjitha burime të treoninës. Butakët gjithashtu përmbajnë threonine.

Histidina

Histidina është e përfshirë në shumë procese metabolike, duke përfshirë prodhimin e histaminës. Më parë mendohej se histidina ishte thelbësore vetëm për foshnjat; megjithatë, studiuesit kanë zbuluar që atëherë se është thelbësore edhe për të rriturit. Burimet ushqimore të histidinës përfshijnë drithërat, mishin e derrit, pulën, tonin, fasulet dhe farat e kungujve.

Cistiti ne shtatezani

img-37

Cilat janë shkaqet e cistitit gjatë shtatëzanisë?
Cistiti është një çrregullim shumë i zakonshëm në
popullatën femërore, veçanërisht në shtatzëni.
Shkaqet janë të natyrës fiziologjike. Në fakt,
uretra është afër mishit vaginal, pranë anusit, dhe
mundësia e infektimit është shumë e lartë.

Ndryshimet hormonale gjatë shtatzënisë nxisin
inflamacionin e murit të fshikëzës, meqë çlirimi i
progesteronit nxit relaksimin e muskujve të lëmuar
dhe zvogëlon tonin e uretrës dhe uterusit, duke
ngadalësuar rrjedhjen urinare.

Gjithashtu ngjeshja mekanike e ushtruar në mitër,
veçanërisht në muajt e fundit të shtatzënisë, gjë
që pengon zbrazjen e plotë të fshikëzës dhe
favorizon përhapjen e baktereve.

Si trajtohet cistiti gjatë shtatëzanisë?
Cistiti është një sëmundje inflamatore e shkaktuar
nga infeksionet bakteriale dhe për këtë mund të

jetë e nevojshme të përdoren ilaçe për ta luftuar
atë. Para se të filloni ndonjë terapi, është
gjithmonë e nevojshme të kontaktoni mjekun tuaj
për të identifikuar së bashku me të zgjidhjen e
sigurt si për nënën ashtu edhe për fëmijën.

Terapia mund të përmbajë antibiotikë për gratë
shtatzëna dhe acetaminofen, për të lehtësuar
simptomat e etheve dhe dhimbjeve. Zgjedhja e
terapisë më të përshtatshme i takon mjekut tuaj.

Si të njohim cistitin gjatë shtatëzanisë?
Simptomat e cistitit gjatë shtatëzanisë janë shumë
të ngjashme me ato të cistitit të zakonshëm. Ndër
kryesoret gjejmë:

Dhimbje dhe vështirësi gjatë urinimit
Vështirësi në urinim
Nevoja për të urinuar shpesh
Ndjenja e mos zbrazjes së plotë të fshikëzës
Ethe
Prania e gjakut në urinë
Mund të ndodhë që infeksionet urinare të jenë
asimptomatike te gratë shtatzëna.

A është cistiti në shtatzëni i rrezikshëm?
Në raste të rralla, cistiti në shtatzëni mendohet të
jetë i rrezikshëm për foshnjën. Ndër ndërlikimet
më të zakonshme për shkak të infeksioneve të
veshkave janë lindjet e parakohshme dhe
problemet e mundshme të zhvillimit tek të
porsalindurit.

Për këtë arsye është e rëndësishme që të
trajtohet cistiti menjëherë për të parandaluar
shfaqjen e situatave shumë më komplekse.

Artroza

img-38

ARTROZA

Çfarë është Artroza?

Artroza është një çrregullim që rezulton nga konsumimi dhe plakja e kyçeve.

Simptomat e para fillojnë të shfaqen rreth moshës 50 vjeçare dhe prekin kryesisht gratë në menopauzë. Megjithatë, mund të shfaqet si te burrat ashtu edhe te gratë edhe para moshës pesëdhjetë vjeçare.

Në këto raste, zhvillimi i saj nuk varet nga menopauza, por shkaktohet nga mënyra e jetesës apo aktiviteti i punës i kryer deri në atë moment.

Artroza prek kryesisht nyjet e ijeve, gjunjëve, shtyllës kurrizore dhe në disa raste edhe ato të duarve dhe këmbëve.

Shkaku kryesor i Artrozës është si rrjedhoje të konsumimit dhe dëmtimit të kërcit në nyje (artikulacione).

Në veçanti, kërci kryen funksionin e rëndësishëm të reduktimit dhe zbutjes së fërkimit midis kockave dhe, nëse dëmtohet, humbet elasticitetin e tij duke u bërë më i ngurtë.

Në disa raste, gjendja mund të përkeqësohet deri në pikën që kockat fërkohen me njëra-tjetrën, duke shkaktuar dhimbje të forta dhe ënjtje te pacienti që vuan nga çrregullimi.

Mund të lindin edhe “osteofite”, gërryerje kockash ndonjëherë të dukshme në duar.

Shkaqet e fillimit të Artrozës

Siç u përmend në paragrafin e mëparshëm, Artroza varet kryesisht nga plakja e kërcit artikular.

Faktorët e rrezikut që favorizojnë fillimin e sëmundjes janë:

>Mbipesha dhe obeziteti ushtrojnë presion dhe ngarkese mbi nyjet të cilat dëmtohen me kalimin e kohës

>Frakturat dhe lëndimet e kyçeve .

>Disa lloje punësh te renda.

>Disa lloje sportesh, për shembull futbolli.

>Sëmundjet e qarkullimit të gjakut që mund të dëmtojnë kyçet, të tilla si hemofilia ose osteonekroza.

Simptomat e Artrozës

Simptomat kryesore të osteoartritit përfshijnë:

>Dhimbje artikulare.

>Ngurtësia e kyçeve.

>Vështirësi në lëvizjen e kyçeve të prekura.

>Zhurmat e mundshme “kërcitëse” kur lëvizin nyjet e prekura.

Artroza e duarve ka simptoma të mëtejshme karakteristike ku zhvillohen deformime të vogla të dhimbshme si në nyjet fundore të gishtërinjve (nyjet e Heberdenit), ashtu edhe në nyjet proksimale (nyjet e Bouchard).

Në përgjithësi, njerëzit që vuajnë nga Artroza e perceptojnë dhimbjen më të fortë në mbrëmje dhe të lehtësuar gjatë pushimit.

Në çdo rast, kur shfaqen simptomat e para, këshillohet të kërkoni mendimin e mjekut tuaj të besuar, i cili do të thellojë pamjen klinike përmes disa analizave radiologjike dhe vizitave mjekësore të synuara në të cilat do të jetë në gjendje të vlerësojë gjendjen e kyçeve.

Dallimi midis Artritit dhe Artrozës

Shumë shpesh artroza dhe artriti ngatërrohen me njëri-tjetrin, edhe pse janë dy patologji krejtësisht të ndryshme.

Artriti është një gjendje inflamatore që përfshin një ose më shumë nyje në të gjithë trupin që shkakton dhimbje, ënjtje dhe nxehtësi në zonat e prekura.

Artroza është një gjendje degjenerative jo-inflamatore e lidhur me plakjen. Prek kryesisht kërcin, i cili bëhet i thyeshëm, i deformuar dhe i konsumuar, duke shkaktuar dhimbje dhe humbje të lëvizshmërisë së kyçeve.

https://integrehab.com/physical-therapy/arthritis/

Si të kurojmë Artrozën

Për momentin nuk ka kura që mund të kurojnë përfundimisht artrozen.

Mjeku juaj mund të rekomandojë qetësues dhe qetësues dhimbjesh për të lehtësuar dhimbjet e përhapura të kyçeve dhe dhimbjet e kockave.

Nëse sëmundja prek një nyje specifike (për shembull: artroza e ijeve; artroza e gjurit; artroza e dorës) mund të jetë e dobishme të bëhen infiltrim me acid hialuronik, pas konsultimit mjekësor.

Së fundi, kur ndonjë terapi e rekomanduar nga mjeku juaj është e paefektshme dhe në rastet më serioze, mund të jetë e nevojshme t’i drejtoheni zëvendësimeve të kyçeve.

Informacioni i përfshirë në këtë faqe nuk duhet të zëvendësojë në asnjë mënyrë marrëdhënien mjek-pacient; përkundrazi, rekomandohet të kërkoni këshillën e mjekut përpara se të vini në praktikë ndonjë këshillë apo indikacion.

Produktet qe përdoren për trajtimin e artrozes

Keni aciditet apo djegie të stomakut

img-42

Aciditet dhe djegie të stomakut

Çfarë kuptoni me aciditet dhe djegie të stomakut?

Urthi është një ndjesi e dhimbshme retrosternale, ndonjëherë deri në fyt, e shkaktuar nga aciditeti i prodhuar nga qelizat e mukozës së stomakut që shkojnë deri në grykën e stomakut dhe në pjesën e parë të ezofagut, duke gjeneruar një acarim të pakëndshëm. I quajtur edhe urth ose dispepsi acid, shpesh është një nga simptomat kryesore të sëmundjes së refluksit gastroezofageal. Megjithatë, djegia mund të shfaqet edhe në mungesë të refluksit. Kjo është një gjendje mjaft e zakonshme që shpesh neglizhohet. Përkundrazi, duhet të trajtohet në kohë për të shmangur përkeqësimin progresiv të të gjithë traktit gastrointestinal.

Shkaqet e djegies së stomakut

Urthi në shumicën e rasteve është pasojë e drejtpërdrejtë e rritjes së aciditetit të stomakut. Qelizat përgjegjëse ekzagjerojnë prodhimin e acidit klorhidrik (HCl) dhe enzimave tretëse, me qëllim ruajtjen e pH acid të mjedisit gastrik dhe favorizimin e zbërthimit të ushqimit nëpërmjet lëngjeve gastrike.

Në vijim kemi disa nga shkaqet specifike të rritjes së acidit në stomak dhe urthit pasues:

Zakonet e të ngrënit si ngrënia e tepërt dhe e shpejtë ose mospërtypja e ushqimit mjaftueshëm përpara se ta gëlltisni atë, veçanërisht në rastin e ushqimeve të skuqura, të yndyrshme dhe pikante ose acidike si agrumet, si dhe konsumimi i alkoolit, kafesë dhe lëngjeve të frutave. Faktorët e stilit të jetesës si nivelet e larta të stresit, pirja e duhanit, stërvitja e rëndë pasi keni ngrënë një vakt, përkulja për të ngritur një objekt ndërsa stomaku juaj është plot dhe shkuarja në shtrat shumë herët pas ngrënies.

Ka edhe disa patologji që mund të shkaktojnë këtë lloj shqetësimi, prandaj është e nevojshme konsultimi i një mjeku të specializuar. Si më poshtë :

• Ulçera gastrike

• Gastriti

• Obeziteti dhe mbipesha.

• Sfinkteri i poshtëm i ezofagut (LES) relaksohet në mënyrë jo të duhur ose dobësohet me kalimin e kohës

• Muskuli midis stomakut dhe ezofagut dobësohet nga një hernie hiatale, një gjendje në të cilën një pjesë e stomakut del nga diafragma

• Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), një çrregullim kronik, progresiv që ndodh kur acidet rriten në ezofag më shumë se dy herë në javë për tre muaj ose më shumë.

Si shfaqen shenjat e aciditetit të stomakut?

Ndjesia e djegies është shenja më e zakonshme e urthit. Dhimbja mund të jetë e rëndë, të tilla si të përziera, të vjella dhe djersitje, deri në ethe dhe të dridhura.

Acidi i tepërt i stomakut mund të çojë edhe në simptoma të tjera, duke përfshirë:

• Dhimbje gjoksi.

• Shije e thartë në gojë.

• Shije e hidhur ose e thartë në pjesën e pasme të fytit.

• Ndjenja e tensionit rreth pjesës së sipërme të trupit.

• Ënjtje në pjesën e sipërme të barkut.

• Kollë, ngjire te zërit ose dhimbje të fytit.

• Regurgitimi i ushqimit (ndjenja se ushqimi po kthehet në gojë).

• Probleme me gëlltitjen.

• Vështirësi në frymëmarrje.

Trajtimi për aciditetin dhe djegien e stomakut

Alternativat e trajtimit për urthin variojnë nga barnat pa recetë te barnat me recetë deri te procedurat më invazive si kirurgjia. Trajtimi i simptomave është zakonisht një ose një kombinim i antacideve, antikolinergjikëve dhe inhibitorëve të pompës protonike (PPI). Zgjedhja midis këtyre barnave varet nga gjykimi i mjekut, ashpërsia e simptomave, dhe efektiviteti i barnave. Le t’i shohim ato në detaje: Antacidet: Neutralizojnë aciditetin e stomakut. Ato janë të disponueshme në formë të lëngshme (shurupesh) ose tabletash dhe shpesh përmbajnë natrium midis përbërësve të tjerë aktivë si hidroksidi i magnezit dhe karbonati i kalciumit. Maalox dhe Gaviscon janë ndër më të njohurit dhe më efektivët në treg. Antikolinergjikët: Këta bllokues H-2 pengojnë lirimin e stimuluesve si histamina, acetilkolina dhe gastrina, të cilët janë përgjegjës për sekretimin e acidit. PPI: bllokojnë fazën përfundimtare të prodhimit të acidit, pra sekretimin e joneve të hidrogjenit nga qelizat parietale të stomakut. Ato vijnë në formë tabletash ose kapsulash dhe veprojnë brenda 30 minutave për të lehtësuar simptomat.

Trajtimet alternative dhe parandalimi

Duke përjashtuar barnat, metodat praktike ne perditshmeri për të trajtuar aciditetin dhe urthin, në radhë të parë ka te beje me ndryshimet në dietën ushqimore. Aciditeti mund të përkeqësohet nga disa ushqime, ndaj duhet të zbuloni se çfarë e shkakton atë. Ushqimet e njohura që duhen shmangur përfshijnë kafen, çokollatën, qepët, hudhrat dhe ushqimet pikante , djegëse si dhe pijet alkoolike. Ndër barnat natyrale si bimet mjekesore dhe fitoterapia janë një zgjidhje tjetër për t’u marrë në konsideratë, veçanërisht në rast të intolerancës ndaj barnave të rekomanduara shpesh.

Informacioni i përfshirë në këtë faqe nuk duhet të zëvendësojë në asnjë mënyrë marrëdhënien mjek-pacient; përkundrazi, rekomandohet të kërkohet mendimi i mjekut.

9 Përfitimet të vitaminës B12 Vitamina B12 shqip,

Vitamina B12 shqip, 9 Përfitimet të vitaminës B12

Vitamina b12 shqip

Vitamina B12, e njohur gjithashtu si kobalamina, është një vitaminë thelbësore që trupi juaj ka nevojë, por nuk mund ta prodhojë.

Gjendet natyrshëm në produktet shtazore, por gjithashtu shtohet në ushqime të caktuara dhe disponohet si suplement oral ose injeksion.

Vitamina B12 ka shumë role në trupin tuaj. Ajo mbështet funksionin normal të qelizave tuaja nervore dhe është e nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe sintezën e ADN-së.

Për shumicën e të rriturve, marrja e rekomanduar ditore (RDI) është 2.4 mcg, megjithëse është më e lartë për gratë që janë shtatzëna ose që ushqejne femijen me gji

Vitamina B12 mund ta ndihmoje trupin tuaj në mënyra mbresëlënëse, duke rritur energjinë tuaj, duke përmirësuar kujtesën tuaj dhe duke ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Këtu janë 9 përfitimet shëndetësore të vitaminës B12, të gjitha të bazuara në shkencë.

Burimi : https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-benefits

Ndihmon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe parandalimin e anemisë – Vitamina b12 shqip

Vitamina b12 shqip

Vitamina B12 luan një rol jetik për të ndihmuar trupin tuaj të prodhojë qelizat e kuqe të gjakut.

Nivelet e ulëta të vitaminës B12 shkaktojnë një reduktim të formimit të qelizave të kuqe të gjakut dhe i pengojnë ato të zhvillohen siç duhet (2).

Qelizat e kuqe të shëndetshme të gjakut janë të vogla dhe të rrumbullakëta, ndërsa ato bëhen më të mëdha dhe zakonisht ovale në rastet e mungesës së vitaminës B12. Vitamina b12 shqip

Për shkak të kësaj forme më të madhe dhe të parregullt, qelizat e kuqe të gjakut nuk janë në gjendje të lëvizin nga palca e eshtrave në qarkullimin e gjakut me shpejtësinë e duhur, duke shkaktuar anemi megaloblastike.2).

Kur jeni anemik, trupi juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut për të transportuar oksigjen në organet tuaja vitale. Kjo mund të shkaktojë simptoma si lodhje dhe dobësi.

Mund të parandalojë defektet e mëdha të lindjes – Vitamina b12 shqip

Nivelet e duhura të vitaminës B12 janë thelbësore për një shtatzëni të shëndetshme.

Studimet tregojnë se truri dhe sistemi nervor i fetusit kërkojnë nivele të mjaftueshme të B12 nga nëna për t’u zhvilluar siç duhet.

Mungesa e vitaminës B12 në fazat fillestare të shtatzënisë mund të rrisë rrezikun e defekteve të lindjes, siç janë defektet e tubit nervor. Për më tepër, mungesa e vitaminës B12 e nënës mund të kontribuojë në lindje të parakohshme ose abort (3).

Një studim zbuloi se gratë me nivele të vitaminës B12 më të ulëta se 250 mg/dL kishin tre herë më shumë gjasa të lindnin një fëmijë me defekte të lindjes, krahasuar me ato me nivele adekuate.4).

Për gratë me mungesë të vitaminës B12 dhe nivele nën 150 mg/dL rreziku ishte pesë herë më i lartë, krahasuar me gratë me nivele mbi 400 mg/dL.4).

Lexo edhe https://farmaidea.al/7-menyra-per-te-marre-me-shume-vitamine-d/

Mund të mbështesë shëndetin e kockave dhe të parandalojë osteoporozën
Ruajtja e niveleve adekuate të vitaminës B12 mund të mbështesë shëndetin e kockave tuaja .

Një studim në më shumë se 2500 të rritur tregoi se njerëzit me mungesë të vitaminës B12 kishin gjithashtu densitet mineral më të ulët se normalja e kockave.5).

Kockat me densitet mineral të zvogëluar mund të bëhen delikate dhe të brishta me kalimin e kohës, duke çuar në një rrezik të shtuar të osteoporozës.

Studime të tjera kanë treguar gjithashtu një lidhje midis niveleve të ulëta të vitaminës B12 dhe shëndetit të dobët të kockave dhe osteoporozës, veçanërisht tek gratë.6,7,8).

Mund të zvogëlojë rrezikun e degjenerimit makular
Degjenerimi makular është një sëmundje e syrit që prek kryesisht shikimin tuaj qendror. Vitaminia b12 shqip

Ruajtja e niveleve adekuate të vitaminës B12 mund të ndihmojë në parandalimin e rrezikut të degjenerimit makular të lidhur me moshën.

Studiuesit besojnë se plotësimi i vitaminës B12 mund të ulë homocisteinën, një lloj aminoacidi që gjendet në qarkullimin e gjakut.

Nivelet e ngritura të homocisteinës janë shoqëruar me një rrezik të shtuar të degjenerimit makular të lidhur me moshën (9,10).

Një studim që përfshinte 5000 gra të moshës 40 vjeç e lart arriti në përfundimin se plotësimi i vitaminës B12, së bashku me acidin folik dhe vitaminën B6, mund të zvogëlojë këtë rrezik.11).

Grupi që mori këto suplemente për shtatë vjet kishte më pak raste të degjenerimit makular, krahasuar me grupin placebo. Rreziku i zhvillimit të çdo forme të gjendjes ishte 34% më i ulët, ndërsa ishte 41% më i ulët për llojet më të rënda (11).

Në fund të fundit, nevojiten studime të mëtejshme për të kuptuar plotësisht rolin e vitaminës B12 në promovimin e shëndetit të shikimit dhe parandalimin e degjenerimit makular.

Mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe simptomat e depresionit

Vitamina B12 mund të përmirësojë disponimin tuaj.

Efekti i vitaminës B12 në humor ende nuk është kuptuar plotësisht. Megjithatë, kjo vitaminë luan një rol jetik në sintetizimin dhe metabolizimin e serotoninës, një kimikat përgjegjës për rregullimin e humorit.

Prandaj, mungesa e vitaminës B12 mund të çojë në uljen e prodhimit të serotoninës, e cila mund të shkaktojë një humor depresiv.

Studimet mbështesin përdorimin e suplementeve të vitaminës B12 për përmirësimin e simptomave të depresionit tek njerëzit me mungesë të kësaj vitamine.

Një studim te njerëzit me depresion dhe nivele të ulëta të vitaminës B12 zbuloi se ata që morën të dyja ilaqet kundër depresionit dhe vitaminën B12 kishin më shumë gjasa të shfaqnin simptoma të përmirësuara depresive, krahasuar me ata që trajtoheshin vetëm me antidepresivë.12).

Një studim tjetër zbuloi se mungesa e vitaminës B12 ishte e lidhur me dyfishin e rrezikut të depresionit të rëndë (13).

Për më tepër, nivelet e larta të vitaminës B12 janë lidhur me rezultate më të mira të trajtimit dhe një probabilitet të shtuar të rikuperimit nga çrregullimi i madh depresiv (MDD)14).

Megjithëse suplementet e vitaminës B12 mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit dhe depresionit te njerëzit me mungesë, hulumtimi aktualisht nuk sugjeron që ato të kenë të njëjtin efekt tek ata me nivele normale të B12

6. Mund të përfitojë trurin tuaj duke parandaluar humbjen e neuroneve, Vitamina b12 shqip

Mungesa e vitaminës B12 është shoqëruar me humbje të kujtesës, veçanërisht te të rriturit.

Vitamina mund të luajë një rol në parandalimin e atrofisë së trurit, e cila është humbja e neuroneve në tru dhe shpesh e lidhur me humbjen e kujtesës ose demencën.

Një studim te njerëzit me demencë në fazat e hershme tregoi se një kombinim i vitaminës B12 dhe suplementeve të acideve yndyrore omega-3 ngadalësonte rënien mendore.15).

Një studim tjetër zbuloi se edhe nivelet e vitaminës B12 në anën e ulët të normales mund të kontribuojnë në performancën e dobët të kujtesës. Si rezultat, plotësimi me këtë vitaminë mund të përmirësojë kujtesën, edhe në mungesë të një mangësie të diagnostikuar klinikisht (16).

Nevojiten më shumë kërkime për të nxjerrë përfundime të shëndosha mbi efektin e suplementeve të vitaminës B12 në kujtesën dhe funksionin kognitiv.

PËRMBLEDHJE

Vitamina B12 mund të ndihmojë në parandalimin e atrofisë së trurit dhe humbjes së kujtesës. Nevojiten më shumë kërkime për të arritur në përfundimin nëse plotësimi me këtë vitaminë mund të përmirësojë kujtesën tek ata që nuk kanë mungesë.

7. Mund t’ju japë një nxitje energjie

Suplementet e vitaminës B12 janë shpallur prej kohësh si produkti kryesor për një rritje të energjisë.

Të gjitha vitaminat B luajnë një rol të rëndësishëm në prodhimin e energjisë së trupit tuaj, megjithëse ato nuk sigurojnë domosdoshmërisht energji vetë (17).

Aktualisht, nuk ka asnjë provë shkencore që sugjeron se suplementet e vitaminës B12 mund të rrisin energjinë tek ata me nivele të mjaftueshme të kësaj vitamine (18).

Nga ana tjetër, nëse keni mungesë të konsiderueshme të vitaminës B12, marrja e një suplementi ose rritja e marrjes suaj ka të ngjarë të përmirësojë nivelin tuaj të energjisë.19).

Në fakt, një nga shenjat e hershme më të zakonshme të mungesës së vitaminës B12 është lodhja ose mungesa e energjisë.

PËRMBLEDHJE

Vitamina B12 është e përfshirë në prodhimin e energjisë në trupin tuaj. Marrja e një suplementi mund të përmirësojë nivelin tuaj të energjisë, por vetëm nëse keni mungesë të kësaj vitamine.

8. Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës duke ulur homocisteinën

Nivelet e larta në gjak të aminoacidit të zakonshëm homocisteinë janë lidhur me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës.

Nëse keni mungesë të konsiderueshme të vitaminës B12, nivelet tuaja të homocisteinës rriten.

Studimet kanë treguar se vitamina B12 ndihmon në uljen e niveleve të homocisteinës, e cila mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.20,21,22).

Megjithatë, aktualisht nuk ka asnjë provë shkencore për të konfirmuar se suplementet e vitaminës B12 janë efektive në këtë drejtim (23).

Prandaj, nevojiten kërkime të mëtejshme për të kuptuar marrëdhënien midis vitaminës B12 dhe shëndetit të zemrës.

PËRMBLEDHJE

Vitamina B12 mund të ulë homocisteinën në gjak, një lloj aminoacidi që lidhet me një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, hulumtimet aktualisht nuk e mbështesin pretendimin se vitamina B12 e zvogëlon këtë rrezik.

9. Mbështet flokët, lëkurën dhe thonjtë e shëndetshëm

Duke pasur parasysh rolin e vitaminës B12 në prodhimin e qelizave, nevojiten nivele adekuate të kësaj vitamine për të promovuar flokë, lëkurë dhe thonjtë e shëndetshëm.

Në fakt, nivelet e ulëta të vitaminës B12 mund të shkaktojnë simptoma të ndryshme dermatologjike, duke përfshirë hiperpigmentimin, ndryshimin e ngjyrës së thonjve, ndryshimet e flokëve, vitiligo (humbja e ngjyrës së lëkurës në copa) dhe stomatiti këndor (këndet e gojës të përflakur dhe të çara)24,25).

Plotësimi i vitaminës B12 është treguar se përmirëson simptomat dermatologjike te njerëzit me mungesë të B12 (26,27).

Megjithatë, nëse jeni të ushqyer mirë dhe nuk keni mungesë të kësaj vitamine, marrja e një suplementi nuk ka gjasa të përmirësojë lëkurën, forcën e thonjve ose shëndetin e flokëve.28).

PËRMBLEDHJE

Nivelet e shëndetshme të vitaminës B12 janë të rëndësishme për flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj. Megjithatë, marrja e një suplementi ndoshta nuk do të përmirësojë shëndetin tuaj në këto fusha nëse nivelet tuaja tashmë janë të mjaftueshme.

Kush është në rrezik nga mungesa e vitaminës B12?

Rreth 6% e njerëzve në SHBA dhe MB të moshës 60 ose më të vjetër kanë mungesë të vitaminës B12, ndërsa rreth 20% kanë nivele të ulëta në normale ose të mangëta kufitare.29).

Mungesa e vitaminës B12 mund të ndodhë në një nga dy mënyrat. Ose dietës suaj i mungon sasia e duhur e tij ose trupi juaj nuk është në gjendje ta përthithë plotësisht atë nga ushqimi që hani.

Ata në rrezik të mungesës së vitaminës B12 përfshijnë:1):

 • Të rriturit e moshuar
 • Njerëzit me çrregullime gastrointestinale, të tilla si sëmundja e Crohn ose sëmundja celiac
 • Ata që kanë kryer operacione gastrointestinale, të tilla si kirurgji bariatrike ose kirurgji për heqjen e zorrëve
 • Njerëzit në një dietë të rreptë vegane
 • Ata që marrin metforminë për kontrollin e sheqerit në gjak
 • Ata që marrin frenues të pompës së protonit për urthin kronik

Në shumë të moshuar, sekretimi i acidit klorhidrik në stomak reduktohet, duke shkaktuar një reduktim të përthithjes së vitaminës B12.

Nëse trupi juaj ka vështirësi në thithjen e vitaminës B12, mjeku juaj mund të rekomandojë injeksione intramuskulare të B12 për të rritur nivelet tuaja.

Vitamina B12 gjendet natyrshëm vetëm në produktet shtazore .

Edhe pse disa qumësht ose drithëra me bazë bimore mund të jenë forcuar me vitaminë B12, dietat vegane shpesh janë të kufizuara në këtë vitaminë, duke i vënë njerëzit në rrezik të mungesës.

Nëse hani një dietë të shëndetshme dhe të larmishme, parandalimi i mungesës së vitaminës B12 duhet të jetë i lehtë. Megjithatë, nëse mendoni se mund të jeni në rrezik, flisni me mjekun tuaj.

Mungesa e vitaminës B12 më së shpeshti mund të parandalohet ose zgjidhet me injeksione orale ose intramuskulare.

PËRMBLEDHJE

Faktorët e rrezikut për mungesën e vitaminës B12 përfshijnë një aftësi të zvogëluar për të përthithur këtë vitaminë për shkak të sekretimit të ulët të acidit klorhidrik, medikamenteve të caktuara ose sëmundjeve gastrointestinale dhe operacioneve. Veganët janë gjithashtu në rrezik pasi B12 gjendet vetëm në produktet shtazore.

Në fund të fundit

Vitamina b12 shqip

Vitamina B12 është një vitaminë e tretshme në ujë, të cilën duhet ta merrni përmes dietës ose suplementeve.

Ai është përgjegjës për shumë funksione trupore dhe mund të përfitojë shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme, si duke parandaluar defektet e mëdha të lindjes, duke mbështetur shëndetin e kockave, duke përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe duke mbajtur lëkurën dhe flokët e shëndetshëm.

Marrja e mjaftueshme e vitaminës B12 përmes dietës suaj është thelbësore. Megjithatë, nëse keni vështirësi për të marrë mjaftueshëm ose keni një gjendje që ndikon në përthithjen, suplementet janë një mënyrë e thjeshtë për të rritur marrjen e B12.

Pagjumesia

img-47

Çfarë është pagjumësia?
Cilat janë shkaqet?
Pagjumësia është një çrregullim që prek një sferëshumë delikate, përkatësisht atë të gjumit.Njerëzit që vuajnë nga pagjumësia zakonisht ankohen për pamundësinë e tyre për të fjetur, ose përmbysjen e modeleve normale të gjumit.

Ndër shkaqet kryesore që krijojnë pagjumësi mund të gjejmë:

● stresi
Motiv motivimet psikosociale në lidhje me
menaxhimin e marrëdhënieve konfliktuale
● depresioni
● shtatzënia
● abuzimi i substancave emocionuese
Pa dhimbje fizike të llojeve të ndryshme
● gërhitje e shoqëruar me apnea të gjumit

Mund të ketë forma të izoluara të pagjumësisë, ndoshta për shkak të një përvoje veçanërisht traumatike, të tilla si kthimi nga një udhëtim nga një vend me një zonë tjetër kohore, shqetësimi për një provim, eksitimi për një përvojë të re të këndshme ose ndonjë ngjarje të jashtëzakonshme, nuk lejon të bëhet një gjumë normal.

Por disa pacientë vuajnë nga pagjumësia kronike: kjo e fundit karakterizohet nga frika se nuk mund të fle. Në këtë mënyrë, krijohet një rreth vicioz në të cilin frika për të mos fjetur në mënyrë efektive kthehet në pagjumësi. Në këto rrethana, individi ka më shumë gjasa të bjerë në gjumë në situata në të cilat ai nuk është i detyruar të bjerë në gjumë, siç është kur shikon televizor.

Ёshtë një aktivizim emocional refleks që shkakton që subjekti të flejë më lehtë kur nuk po përpiqet ta bëjë këtë, për shembull kur është para televizorit.

Cilat janë medikamentet që përdoren për pagjumësinë?

Në luftën kundër pagjumësisë, ilaçet natyrore janë mjaft të shpeshta, veçanërisht në ata pacientë për të cilët ky çrregullim lind për arsye psikologjike. Në këtë rast, mund të përdoren çajra bimorë ose infuzione të bëra me esenca bimore me veprim qetësues hipnotik.

Ndër bimët më të zakonshme kemi kamomilin, melisa oficinalis, pasiflora incarnata, linden, hops dhe valeriana. Këto bimë kanë veti qetësuese dhe marrja e tyre mund të sjellë përfitime në fazën para gjumit.

Valeriana është gjithashtu e disponueshme në formën e tabletave gastro-rezistente, për të ndihmuar më mirë pushimin e natës.

Magnezi Orotat, ose magnezi i kompleksuar me Vitaminë B13, mund të jetë një ndihmë e vlefshme për të nxitur gjumin dhe pushimin. Ekzistojnë gjithashtu tableta në treg që kanë melatonin si një përbërës aktiv, një hormon i pranishëm në trup që rregullon ciklin cirkadian.

Administrimi i NSAIDs (ilaçeve anti-inflamatore jo- steroide) dhe kortikosteroideve tregohet vetëm dhe ekskluzivisht kur pagjumësia varet nga dhimbja e një intensiteti të tillë që të rëndojë ndjeshëm cilësinë e gjumit.

Për gratë që ankohen për vështirësi për të fjetur gjatë fazës premenstruale,është e mundur që të përdorin kontraceptivë oral.

Trajtimet farmakologjike duhet të përshkruhen nga mjeku, pasi ilaçet qetësuese anksiolitike duhet të përdoren vetëm për të trajtuar pagjumësinë e rëndë që vjen nga çrregullimet psikologjike.

Si të parandaloni pagjumësinë?
Parandalimi i pagjumësisë fillon me adoptimin e disa zakoneve të mira. Para së gjithash është mirë të krijoni një ritual që çon në një gjumë të lehtë, kështu që duhet të përqendroheni në diçka të këndshme për të hequr stresin dhe lodhjen e ditës. Marrja e një dush të nxehtë, pirja e një filxhani qumësht të ngrohtë, ose kënaqja me përqafimet me partnerin tuaj mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për të fjetur në mënyrë paqësore në gjumë.

Para se të shkoni për të fjetur, përdorimi i pajisjeve të tilla si PC dhe smartphone nuk rekomandohet: nëse keni dëshirë për të lexuar, është më mirë të kënaqeni me një libër sesa të ekspozoheni ndaj dritës së emetuar nga ekranet.
Shmangni gjithashtu shikimin e transmetimeve që mund të shqetësojnë ndjeshmërinë tuaj, siç janë filmat horror ose filmat dhe tregimet shumë të dhunshme: këto të fundit mund të jenë një pengesë për të fjetur pikërisht sepse ato krijojnë tension.

Natyrisht, asimilimi i substancave stimuluese si teina, kafeina, çokollata, apo edhe nikotina gjithashtu duhet të shmanget. Së fundi, shmangni ushqimet që treten ngadalë ose që mund të jetë e vështirë të hidhen.