7 mënyra për të marrë më shumë vitaminë D

Mungesa e vitaminës D mund të prekë shumë njerëz në të gjithë globin. Një studim në “International Journal of Health Sciences” vuri në dukje se më shumë se 1 miliard njerëz kishin mungesë të vitaminës D në nivel global.

Pra, për të marrë vitaminë D, gjithçka që duhet të bëni është të dilni jashtë për pak kohë, apo jo? Kjo është pjesërisht e vërtetë, por për njerëzit që jetojnë në klimat veriore, zonat që nuk marrin shumë rrezet e diellit natyrore ose nuk mund të dalin jashtë shpesh për arsye të tjera, duhet të gjejnë mënyra të tjera për të siguruar marrjen e kësaj vitaminë kritike. Por para kësaj, është e rëndësishme të dini pse vitamina D është kaq thelbësore.

Si një vitaminë e tretshme në yndyrë, vitamina D është e përfshirë në shumë proçese vitale. Kjo përfshin mbështetjen e shëndetit të kockave duke ndihmuar në absorbimin e kalciumit. Përveç kësaj, vitamina D ndihmon në ruajtjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm.

Aktualisht, doza ditore e rekomanduar për vitaminën D është 15-20 mcg/ditë në varësi të moshës. Nëse doni të siguroheni që jeni duke marrë mjaftueshëm vitaminë D në dietën dhe stilin e jetës tuaj, këtu janë shtatë mënyra për të rritur marrjen e vitaminës D.

Merrni rreze dielli ne natyrë

Ka disa mënyra për të rritur marrjen e vitaminës D, mënyra më e qartë është marrja e diellit. Por për sa diell keni nevojë?

Shkolla Mjekësore e Harvardit rekomandon të kaloni 10-15 minuta disa herë në javë me lëkurën tuaj të ekspozuar ndaj diellit.

Kjo periudhë kohore mund të ketë nevojë të rritet nëse:
 Janë individë mbi 65 vjeç
 Keni probleme me thithjen e yndyrave dietike

 Kanë kushte të caktuara shëndetësore që
ndikojnë në mëlçinë dhe veshkat
Gjithmonë flisni me mjekun për normat e duhura të vitaminës D në trupin tuaj apo nëse jeni të shqetësuar se si ta merrni atë.

Hani ushqime të pasura me vitaminë D
Duke qenë se vitamina D është shumë e rëndësishme, zgjidhni një opsion të pasuruar me vitaminë D kur jeni duke blerë ushqime. Produktet e qumështit, qumështi i bimëve, tofu, lëngu i portokallit dhe drithërat janë të pasuara zakonisht me vitaminë D. Lexoni etiketën e ushqimeve dhe kërkoni shtimin e vitaminës D.

Hani peshk dhe ushqim deti
Ushqimet e detit janë një nga burimet më të mira ushqimore të vitaminës D. Sasitë e vitaminës D ndryshojnë në varësi të faktit nëse peshqit janë kapur të egër apo të kultivuar. Peshqit e egër janë zgjedhja më e mirë për sasi të larta të vitaminës D. Ndërkohë 85gr salmon i egër përmbajnë 14 mcg (560 IU) vitaminë D, ndërsa 85gr troftë ylber përmban 16 mcg (640 IU) vitaminë D.

Burime të tjera të peshkut që përmbajnë vitaminë D janë:

  1. Vaji i mëlçisë së merlucit
  2. Peshku ton
  3. Goca deti(midhje)
  4. Karkaleca
  5. Sardele
  6. Akoma mund të merrni Vitaminë D nga këta peshq yndyrorë nëse janë të freskët.

Merrni një shtesë të vitaminës D
Suplementet janë një mënyrë tjetër e thjeshtë për të rritur marrjen e vitaminës D nëse dieta nuk është e mjaftueshme. Ato janë në dispozicion në një sërë dozash dhe llojesh për konsum të lehtë, duke përfshirë:

Vitamina e lëngët D3
Mishrat e vitaminës D
Vitamina D3 125 mcg

Pëe sa vitaminë D keni nevojë do të varet nga nivelet tuaja aktuale, të cilat mund t’i zbuloni me një analizë gjaku. Gjithmonë diskutoni marrjen e shtesave me mjekun tuaj të familjes.

Hani kërpudha
A e dini se kërpudhat janë burimi më i mirë i vitaminës D me bazë bimore? Kërpudhat e bardha, të prera në feta që janë ekspozuar ndaj dritës UV përmbajnë 9 mcg (360 IU) Vitaminë D për ½ filxhan.

Kërpudhat e egra zakonisht kanë më shumë vitaminë D sesa kërpudhat e kultivuara. Lexoni etiketën kur jeni duke blerë kërpudha në dyqan ushqimore dhe kurrë mos hani një kërpudhë pa e identifikuar më parë.

Investoni në një llambë UV
Një llambë UV-B është një mënyrë tjetër për të rritur nivelet e vitaminës D. Këto llamba imitojnë
veprimin e diellit dhe janë një alternativë e dobishme gjatë muajve të dimrit. Ёshtë e rëndësishme të mos mbështeteni vetëm në llambë, por ta përdorni atë si një shtesë për mënyrat e tjera të marrjes së vitaminës D.

Siç mund ta shihni, ka shumë mënyra për të siguruar që ju të merrni vitaminën D që ju nevojiten për të mbështetur shëndetin dhe mirëqenien.