ATC-Çaj Bimor Antikolesterol

L190.00

Vetite Kuruese: bimet e kombinuara ne kete perzierje bimore kane efekt kolagog dhe kolerektik qe do te thote qe rrisin prodhimin e temthit duke reduktuar nivelin e kolesterolit ne gjak. Betulla ka efekt ne reduktimin e niveleve te kolesterolit te keq ne gjak dhe rritjen e niveleve te kolesterolit te mire (HDL). Ajo ndihmon ne eliminimin e lengjeve te teperta duke ndikuar drejtperdrejt ne shkembimin e natrium -kaliumit ne veshka. Radhiqja fale acideve, kolines, halkolideve dhe perberjeve te tjera ka efekt rigjenerues ne gjak, ndikon ne prodhimin e temthit dhe redukton nivelet e kolesterolit. Argjinarja nxit prodhimin e temthit dhe ndikon ne metabolizmin e kolesterines dhe urese duke patur efekt diuretik. Bimet e tjera ndikojne ne eliminimin e acidit urik, zgjerojne enet e gjakut duke luftuar hipertensionin dhe ulur nivelet e kolesterolit.

Përgatitja: Në masën e nje filxhani me uje, hidhet nje luge gjelle me perzierje, vihet te zieje ngadale dhe pas vlimit hiqet dhe lihet te ftohet per 5-10 minuta. Kullohet dhe pihet, i ngrohte ose i vaket, i embelsuar sipas deshires. Merren 2-3 doza te tilla ne dite.
Perberesit: Flete betulle,lule murrizi,flete hithre, fom mjekesor, rrenje qumeshtore, bisht kali, trendafil i eger, vjeshtull, flete qershigle, angjinar, flete ulliri.

Produkte në ofertë

-20%

Original price was: L2,000.00.Current price is: L1,600.00.
-20%
Original price was: L1,200.00.Current price is: L960.00.
-20%
Original price was: L1,800.00.Current price is: L1,440.00.
-20%
Original price was: L1,700.00.Current price is: L1,360.00.