Cilat jane mineralet kryesore dhe pse jane te rendesishme per trupin tone.

Cilat jane mineralet kryesore dhe pse jane te rendesishme per trupin tone

Cilat jane mineralet kryesore dhe pse jane te rendesishme per trupin tone.

Bota është plot me minerale. Ju mund t’i njihni disa si gurë të çmuar të bukur, të tillë si rubinët e kuq dhe safirët blu, ose metale të çmuara si ari. Por disa minerale – të tilla si kalciumi, magnezi dhe kaliumi – janë thelbësore për trupin tonë. Pa to ne nuk do të mund të funksiononim siç duhet.

Është e rëndësishme të dimë se ne nuk mund të prodhojmë natyrshëm minerale. Ato janë substanca inorganike që gjenden në tokë dhe ujë dhe absorbohen nga bimët ose hahen nga kafshët. Pra, në mënyrë që të marrim të gjitha mineralet që na nevojiten, duhet të mbajmë një dietë të ekuilibruar, të jemi të vetëdijshëm për marrjen dhe suplementet në vendet ku mund të na mungojnë. Lexoni për të mësuar më shumë rreth rëndësisë së mineraleve dietike.

Cilet jane ato?

Mineralet luajnë një rol në çdo pjesë të trupit tonë, duke përfshirë rregullimin e rrahjeve të zemrës, transportimin e oksigjenit dhe ndërtimin e kockave dhe dhëmbëve të fortë.

Mineralet esenciale ndahen në dy grupe.

1- Makromineralët janë ato që ju nevojiten në sasi të mëdha. Ato përfshijnë kalcium, fosfor, magnez, natrium, kalium dhe klorur.

2- Mikromineralet njihen gjithashtu si minerale gjurmë. Ne kemi nevojë për sasi më të vogla të tyre, por ato janë ende të rëndësishme. Gjurmë minerale përfshijnë hekur, mangan, bakër, jod, zink, fluor dhe selen.

Ne cilen menyre mund ti marrim?

Mineralet mund të merren përmes një diete të ekuilibruar. Sipas udhëzimeve dietike 2015-2020  një model i të ushqyerit të shëndetshëm përfshin:

Një shumëllojshmëri perimesh

Frutat, veçanërisht frutat e plota

Drithërat, të paktën gjysma e të cilave janë drithëra

Qumësht pa yndyrë ose me pak yndyrë, duke përfshirë qumështin, kosin, djathin dhe/ose pijet e fortifikuara të sojës

Një shumëllojshmëri ushqimesh proteinike, duke përfshirë ushqim deti, mish pa dhjamë dhe shpendë, vezë, bishtajore (fasule dhe bizele) dhe arra, fara dhe produkte soje

Vajrat

Megjithatë, në varësi të nevojave tuaja personale dhe situatës, ju mund të përfitoni nga mbështetje shtesë me suplemente. Këtu janë disa nga suplementet minerale më të njohura.

Magnezi

Magnezi është një mineral kryesor që gjendet në kockat dhe muskujt tanë. Ai luan një rol në më shumë se 300 reaksione biokimike, duke përfshirë ato të përfshira në funksionin e muskujve dhe nervave, dhe metabolizmin e glukozës.** Magnezi luan gjithashtu një rol në mbështetjen optimale të kockave.** Të paktën gjysma e magnezit në trupin tonë jeton në trupin tonë. kockat, ku ndihmon në rregullimin e kalciumit dhe është thelbësor për mineralizimin.**

Zinku

Zinku është një mineral gjurmë që është i përfshirë në aftësinë tonë për të shijuar, si dhe në shikimin dhe nuhatjen e shëndetshme.** Zinku është i rëndësishëm për funksionin imunitar dhe i përfshirë në karbohidratet, proteinat, yndyrnat dhe metabolizmin e energjisë.** Ai gjithashtu ndihmon në formimin e ADN.**

Seleni

Seleni është gjithashtu një mineral i rëndësishëm gjurmë në trup. Si përbërës i enzimës antioksiduese, glutathione peroksidaza, seleniumi ndihmon në luftimin e radikaleve të lira që dëmtojnë qelizat.** Ai gjithashtu mbështet funksionin imunitar dhe ndihmon në përdorimin e duhur të jodit në funksionin e tiroides.**

Seleni gjendet natyrshëm në mishin e grirë, farat e lulediellit, pulën, grurin e plotë, djathin çedar, tonin dhe embrion gruri. Sasitë e gjetura në këto burime mund të ndryshojnë, kjo është arsyeja pse plotësimi mund të jetë i rëndësishëm.**

Hekuri

Hekuri ka një punë të madhe në trupin tonë: ndihmon në transportin e oksigjenit.** Kjo sepse është një komponent jetik i hemoglobinës, bartësi i oksigjenit në gjak që u jep ngjyrën rruazave të kuqe të gjakut. Hekuri luan një rol në dërgimin e oksigjenit në qeliza, duke përfshirë qelizat e muskujve.** Ai është gjithashtu një lojtar kyç në përdorimin e energjisë.**

Sasia e hekurit në trup ndikohet nga shumë faktorë duke përfshirë atributet fizike, kufizimin e ushqimit dhe stërvitjen. Një shtese ushqimore hekuri mund të ndihmojë në ofrimin e mbështetjes shtesë.**

Kaliumi

Kaliumi është një mineral kryesor që na nevojitet për mirëqenien tonë. Ai i ndihmon sistemet tona të qëndrojnë të ekuilibruar—duke ndihmuar në ekuilibrin mineral të gjakut dhe duke punuar me natriumin për të rregulluar ekuilibrin e ujit të trupit.** Përveç kësaj, kaliumi është i përfshirë në funksionin normal të zemrës dhe thelbësor për transmetimin nervor.**