Aptamil Allergy Digestive Care 0-12 muajsh

Informacion per produktin

Aptamil Allergy Digestive Care 0-12 muajsh

Qumesht  formulë e kompletuar, e përgatitur për fëmijë që vuajnë nga alergjia ndaj qumështit të lopës, dhe keqperthithja.

Marka : MILUPA

Formulimi : Pluhur

Sasia :400 gr

Mosha : 0-12 muaj

L2,900.00

Pershkrimi :  Aptamil Allergy Digestive Care 0-12 muajsh

Aptamil Alergy Digestive Care është formulë e kompletuar, e përgatitur për fëmijë që vuajnë nga alergjia ndaj qumështit të lopës, dhe malabsorbimi.Ushqim për qëllime të vecanta mjekësore. Jepet me këshillën dhe nën vëzhgimin e mjekut.Qumështi i lopës shkakton alergji tek 2-7% e fëmijëve Simptomat e shkaktuara si pasojë e alergjisë nga qumështi i lopës (CMPA) zakonisht ndodhin brenda javës nga momenti i dhënies. Përfshijnë sisteme të ndryshme organesh kryesisht lekurën, sistemin gastrointestinal dhe respirator. Pjesa më madhe e fëmijëve me alergji nga qumështi i lopës kanë dy ose më shume simptoma.Këta fëmijë mund të ndahen në dy nëngrupe, kjo në varësi të organit ku shfaqet reaksioni dhe kur shfaqet fillimisht reaksioni alergjik.Karakteristikat:Proteina të hirrës gjerësisht te hidrolizuara. Me shije më të këndshme se sa një formulë me bazë kazeine të hidrolizuar.Lehtëson absorbimin dhe ofron benefite tek fëmijët që vuajnë nga malabsorbimi

Alergjenë: qumështi, peshku. Pesha neto 400g

Vlerat ushqyese  në 100 ml ushqim të përgatitur: Energji 276kj /66kcal ; Yndyrna 3,4g,prej të cilave: (të ngopura 2,1 g, të pangopura me lidhje njëfishe 0.70g, të pangopura me lidhje shumëfishe 0.60g), Acid linoleik (LA) 439mg, ?-Acid linoleik(ALA) 54mg, Arachidonic acid (AA) 17mg, Dokosahekzanoik acid (DHA) 17mg, Zinxhir i mesëm trigliceridesh (MCT) 1.7 g; Karbohidrate 7.2g prej të cilave: (sheqerna 1.1g, polyole laktoze 0.05g, inositol 7.3mg); Fibra 0g; Proteina² 1.8g, Proteina hirre 1.8g; Kripëra 0.05g; Vitaminë A 59?g, Vitaminë D 1.7?g, Vitaminë E 1.2mg TE, Vitamine K 4.4?g, Vitaminë C 9.3mg, Vitaminë B1 0.07mg, Vitaminë B2 0.14mg, Vitaminë B3 0.43mg, Vitamine B6 0.05mg, Folate14 ?g, Vitaminë B12 0.16?g, Biotin 1.7?g, Acid Pantotenik 0.54mg, Minerale; Natrium 22mg, Kalium 75mg, Klorid 43mg, Kalcium 76mg, Fosfor 47mg, Magnez 5.1mg, Hekur 0.72mg, Zink 0.67mg, Bakër 0.05mg, Mangan0.003mg, Fluorur < 0.006mg, Molibden < 5.9 ?g, Selen 2.9?g, Krom < 5.9 ?g, Jod 13?g: Lëndë ushqyese të tjera: L-karnitinë 2.1mg, Kolinë 19mg, Taurinë 5.4mg, Nukleotide 2.3mg.

Perberesit : Shurup glukoze, Proteina hirre të hidrolizuara (nga qumështi i lopës) Zinxhir i mesëm trigliceridesh (Vaj kokosi dhe/ose vaj palme), Vajra vegjetale (sinapi, luledielli, palme, nga Mortierella Alpina, Vaj luledielli me përqindje shumë të lartë të yndyrnave të pasaturuara), Maltodekstrinë, Fosfat kalciumi, Citrat kaliumi, Esterët e acidit citrik të mono dhe diglicerideve të acideve yndyrore, Vaj peshku, Klorur kalciumi, Fosfati i dihidrogjenit të kaliumit, Klorur koline, Fosfat i hidrogjenit të magnezit, L-askorbik acid, Inositol, Taurinë, Klorid sodium, Klorur kaliumi, L-karnitinë, Sulfat hekuri, Sulfat zinku, DL-alfa tokoferil acetat, Uridinë 5‘-monofosfat kripë natriumi, Citidinë 5‘-monofosfat, Askorbik palmitat, Kalcium D-pantothenat, Adenosin 5‘-monofosfat, Inosin 5‘-monofosfat kripë sodium, Nikotinamid, DL-alfa tokoferol, Guanosine 5‘-monofosfat kripë natriumi, Sulfat bakri, Riboflavin, Retinil palmitat, Thiamin hidroklorid, Piridoksin hidroklorid, Jod kaliumi, Acid pteroylmonoglutamik, Selenit natriumi, Sulfat mangani, Fitomenadione, D-Botine, Kolekalciferol, Cianokobalaminë

Udhezime pergatitjeje:

Hapi 1. Lani duart dhe sterilizoni te gjitha mjetet.
Hapi 2.Zieni ujin dhe lereni te ftohet deri ne 40° dhe matni sasine e ujit qe duhet (sipas udhezimit) ne shishen e sterilizuar.
Hapi 3. Perdorni vetem lugen dozuese brenda kutise. Per te matur sakte pluhurin sheshoni sasine e tij me nje thike te paster deri tek niveluesi.
Hapi 4.Shtoni sasine e duhur te pluhurit ne shishe sipas tabeles udhezuese ne kutine e qumeshtit.
Hapi 5.Mbylleni shishen dhe tundeni fort, vertikalisht per 10 sekonda derisa pluhuri te jete tretur. Levizja rrotulluese nuk mjafton per trejten e qumeshtit.
Hapi 6.Ftojeni ne uje te rrjedhshem.Kontrolloni temperaturen e qumeshtit tek kyci i dores (rreth 37°). Ushqejeni femijen menjehere brenda 1 ore

Produkte në ofertë