Milumil 2

MILUMIL 2

Qumesht formule

Marka : MILUPA

Formulimi : pluhur

Sasia :800 gr

Mosha : 6-12 muaj

L1,800.00

Milumil 2 per bebe 6 – 12 muajsh

Peshkrimi: Milumil 2 eshte formulë e vazhdimit për foshnja mbi 6 muaj me nje sasi prej 800 gr.

SHËNIM I RËNDËSISHËM“ Qumështi i gjirit është ushqimi ideal për rritjen e shëndetshme dhe për zhvillimin e foshnjave dhe të fëmijëve. Ai mbron nga diarreja dhe semundjet e tjera.

Kujdes :Përpara se të vendosni të plotësoni ose të zëvendesoni ushqimin e gjirit me këtë produkt, këshillohuni me mjekun!Eshtë e rëndësishme për shëndetin e fëmijës suaj që të ndiqni të gjitha udhëzimet e përgatitjes. Në qoftë se ju përdorni për ushqyerje një shishe me biberon, fëmija mund të refuzoje të ushqehet nga gjiri. Eshtë më higjenike ta ushqeni me gotë ose me lugë. Kutia ruhet në vend të freskët e të thatë, <25 ° jo në frigorifer. Ruhet deri në 3 javë pas hapjes. Formula mund të ndotet me mikroorganizma gjatë prodhimit ose përgatitjes. Ajo duhet përgatitur veçmas për çdo vakt. Qumështi i mbetur në shishe duhet flakur menjëherë

Përbërësit; Laktozë (nga qumështi), Vajra vegjetale (luledielli, kokosi, vaj rapese) (22%), Qumësht i skremuar, Koncentrat hirre (nga qumështi), Galakto oligosaharide (nga qumështi), Proteina hirrë (nga qumështi), Ortofosfat kalciumi, Vaj peshku, Frukto oligosaharide, Klorur kaliumi, Citrat natriumi, Klorur koline, Ortofosfat magnezi, Emulgifikues (lecitinë soje), Vitaminë C, Citrat kaliumi, Inositol, Klorur magnezi, L-triptofan, sulfat hekuri (II), L-karnitinë, Sulfat zinku, Antioksidantë (askorbil palmitat), Acid pantotenik, Niacinë, Sulfat bakri, Vitaminë B1, Vitaminë A, Vitaminë B2, Vitaminë B6, Jodur kalium, Acid folik, Sulfat mangani II, Selenit natriumi, Vitaminë K, Biotinë, Vitaminë D, Vitaminë B12 Alergjentët: qumështi, peshku, soja

Vlerat ushqyese në 100 ml qumesht Milumil 2 të përgatitur :

Energji 285 kJ/ 68 kcal; Yndyrna 3.2 g: nga të cilat yndyra e ngopur 1.0 g, Acid yndyror i pangopur 0.5 g, prej të cilave acid ?-linolenik (ALA) 52.5 mg nga të cilat Acidi dokosaheksaenoik (DHA) 17.0 mg. Karbohidratet 8.3 g: nga të cilat sheqerna 8.2 g; nga të cilat Laktozë 8.1g, nga te cilat Inositol 6.8 mg; Fibra 0.3g: nga te cilat GOS2 0.24 g, nga të cilat FOS2 0.04 g; Proteina 1.4g; Vitamina: Vitaminë A 60µg; Vitaminë D 1.7 µg; Vitaminë E 1.3mg; Vitaminë K 4.3 µg; Vitaminë C 9.5mg; Tiaminë (Vitamin B1) 0.11 mg; Riboflavinë (Vitamin B2) 0.14 mg; Niacinë 0.46 mg; Vitaminë B 6 0.05 mg; Folat 12 µg; Vitaminë B 12 0.19 µg; Biotinë 2.0 µg; Acid pantotenik 0.52mg Minerale: Natrium 23 mg; Kalium 72 mg Klorur 52 mg; Kalcium 69 mg; Fosfor 50 mg; Magnez 6.8 mg; Hekur 1.0 mg; Zink 0.50mg; Bakri 0.05 mg; Mangan 0.005 mg; Fluorid³ <0,01 mg; Selen 3.1 µg; Jod 13 µg; L-Carnitin 2.0 mg; Koline 17mg; Karbohidratet jo kalorike 0.12 g Ingridientë të tjerë: Taurinë; LCP (Acidet yndyrore të pangopura); Acidi arakidonik (AA); Nukleotidet etj. 1Doza standarde: 14.1 g pluhur 90 ml ujë = 100 ml ushqim i gatshëm 2GOS = galaktooligosaharide, FOS = fruktooligosaharide. 3Përmbajtje natyrore.

Udhezime pergatitjeje:

Hapi 1. Lani duart dhe sterilizoni te gjitha mjetet.
Hapi 2.Zieni ujin dhe lereni te ftohet deri ne 40° dhe matni sasine e ujit qe duhet
(sipas udhezimit) ne shishen e sterilizuar.
Hapi 3. Perdorni vetem lugen dozuese brenda kutise. Per te matur sakte pluhurin sheshoni sasine e tij me nje thike te paster deri tek niveluesi.
Hapi 4.Shtoni sasine e duhur te pluhurit ne shishe sipas tabeles udhezuese ne kutine e qumeshtit.
Hapi 5.Mbylleni shishen dhe tundeni fort, vertikalisht per 10 sekonda derisa pluhuri te jete tretur. Levizja rrotulluese nuk mjafton per trejten e qumeshtit.
Hapi 6.Ftojeni ne uje te rrjedhshem.Kontrolloni temperaturen e qumeshtit tek kyci i dores (rreth 37°). Ushqejeni femijen menjehere brenda 1 ore.

 

Produkte në ofertë

Milumil 2