ATC-Çaj Jeshil

L190.00

Vetitë Kuruese: Çaj Jeshil është i njohur dhe i përdorur që në kohët më të lashta , fillimisht nga vëndet e lindjes si Kina e Japonia e më pas në mbarë globin . Gjethet e çajit jeshil përmbajnë ndër të tjera polifenole , substanca mjaft ushqyese për organizmin e njeriut . Përmbajtja e katekinave dhe teinës në gjethet e çajit e bëjne atë një antioksidant mjaft të mirë. Shquhet për vetit e tij në rënien në peshë , në uljen e kolesterolit është një anti – diabetik mjaft efikas , me vlera dhe që ndihmon në sëmundjet e lëkurës dhe parandalimin e rënies së flokëve . Ruhet në vënde të thata larg dritës dhe lagështirës.

Përgatitja: Masa e një luge çaji me preparat hidhet në një xhezve me ujë (180 ml) ku lihet të valojë për 5-6 minuta . Hiqet nga zjarri dhe lihet të ftohet për 2-3 minuta të tjera e mbuluar me kapak . Kullohet dhe hillet në filxhan . Mund të pihet i ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas deshires Për shkak të përmbajtjes së teines në këtë çaj rekomandohet të mos merren më shumë se 3-4 filxhanë çaji në ditë . Përdorimi i tepruar nga gratë gjatë shtatëzanise mund të jetë një problem !

Produkte në ofertë

-20%

Original price was: L2,000.00.Current price is: L1,600.00.
-20%
Original price was: L1,200.00.Current price is: L960.00.
-20%
Original price was: L1,800.00.Current price is: L1,440.00.
-20%
Original price was: L1,700.00.Current price is: L1,360.00.