Aptamil Comfort 1

Informacion per produktin

Aptamil Comfort 1  

Qumesht formule per trajtimin e kolikave infantile dhe konstipacionit.

Marka : Milupa

Formulimi : Pluhur

Sasia : 400 gr

Mosha: 0-6 muaj

L1,800.00

Pershkrimi : Aptamil Comfort 1 (0-6 muaj) Formulë me përbërje unike që trajton kolikat infantile, konstipacionin si edhe regurgitimin e lehtë nëpërmjet ushqimit. Shkak i ketyre crregullimeve mendohet të jenë: sistemi intenstinal delikat dhe funksionet tretëse të pamaturuara.  Kolikat prekin deri në 20% të bebeve, kapsllëku prek deri 15% të bebeve.Përmban : Beta-Palmitat, GOS/FOS (9:1), Proteina të hidrolizuara pjesërisht.Ushqim për qëllime të vecanta mjekësore. Jepet me këshillën dhe nën vëzhgimin e mjekut.

Përbërësit e formulës foshnjore:Proteina hirre te hidrolizuara(nga qumeshti i lopes), Vajra vegjetale (Palme, Sinapi, Luledielli, Vaj luledielli me përqindje shumë të lartë të yndyrnave të pasaturuara, Kokosi), Shurup Glukoze, Galakto-oligosaharide(nga qumeshti), Maltodextrin , Niseshte patateje, Niseshte misri, Laktoze (nga qumeshti), Frukto-oligosaharide,Vaj peshku, Fosfati i dihidrogjenit të kaliumit, Fosfat Kalciumi, Klorid Kalciumi, Vaj nga Mortierella Alpina, Hidrogjen fosfati i Magnezit, Klorid kaliumi, Klorid natriumi, L-acid askorbik, Inositol, Taurine, Sulfat Hekuri, L-Karnitine, Sulfat zinku, Uridine 5’- Monofosfat kripe natriumi, DL-alfa tokoferil acetat, Citidine 5’- Monofosfat, D-Pantotenat kalciumi, Adenosine 5’ -Monofosfat, Inosine 5’ -Monofosfat kripe natriumi, Nikotinamid, Guanosine 5’-Monofosfat kripe natriumi, Sulfat bakri, Ribovlavin, Lecitin soje, Palmitat retinil, Hidroklorid tiamin, Hidroklorid pirodoksin, Acid pteroilmonoglutamik, Palmitat askorbil, Sulfat mangani, Selen natriumi, Fitomenadion, Kolekalciferol, D-Biotin, Cianokobalamin.

Përbërja:100% proteina hirre të hidrolizuara pjesërisht për të lehtësuar tretjen dhe zbutur jashtëqitjen:Laktozë e reduktuar për të reduktuar shqetësimet abdominal;ß-palmitat për të përmirësuar përthithjen e yndyrës dhe kalciumit, pakësuar precipitimin e kalciumit që shkakton konstipacion dhe për të zbutur jashtëqitjen;Përzierje patentë prebiotikësh scGOS/lcFOS (raport 9:1) që përmirëson karakteristikat e jashtëqitjes.Niseshte që mpiks formulën për të parandaluar marrjen e tepërt të ajrit;LCPUFAs (omega-3 and omega-6) në sasinë dhe raportin e duhur për të mbështetur zhvillimin e trurit dhe syve;Antioksidantë, për të mbrojtur trupin e foshnjës nga dëmtimi i qelizave prej radikaleve të lira;Vitamina dhe minerale esenciale si hekuri, kalciumi, fosfori etj. për të plotësuar të gjitha nevojat nutricionale të foshnjës. Nukleotide që janë blloqe ndërtuese të DNA dhe që gjenden në qumështin e gjirit

Vlerat ushqyese  në 100 ml qumesht te pergatitur: Energji 248kj /59kcal ; Yndyrna 2,4g prej te cilave: te ngopura 0.76 g, Acid linoleik (LA) 321mg, ¥-Acid linoleik (ALA) 51mg, Dokosahekzanoik acid (DHA) 11mg; Karbohidrate 7.9g prej te cilave: (sheqer 6.0g, laktoze 5.5g, inositol 4.5mg); Fibra 0.80g prej te cilave GOS¦ 0.66g, FOS§ 0.11g, 3’GL ¨ 0.01g) Proteina 1.2g; Vitamina: Vitamine A 44?g, Vitamine D 2.8?g, Vitamine E 0.85mg, Vitamine K 4.4?g, Vitamine C 14mg, Vitamine B1 0.04mg, Vitamine B2 0.21mg, Vitamine B3 0.22mg, Vitamine B6 0.06mg, Acid folik 7.9?g, Vitamine B12 0.36?g, Biotin 1.3?g, Acid Pantotenik 0.59mg, Minerale; Natrium 24mg, Kalium 137mg, Klorid 46mg, Kalcium 109mg, Fosfor 87mg, Magnez 9.1mg, Hekur 1.1mg, Zink 0.35mg, Jod 18?g , L-karnitine 1.5mg, Koline 8.9mg, Karbohidrate jokalorike 0.30g1.

Alergjenë: qumështi, peshku, soja.

Udhezime perdorimi:

Hapi 1. Lani duart dhe sterilizoni te gjitha mjetet.
Hapi 2. Zieni ujin dhe lereni te ftohet deri ne 40° dhe matni sasine e ujit qe duhet
(sipas udhezimit) ne shishen e sterilizuar.
Hapi 3. Perdorni vetem lugen dozuese brenda kutise. Per te matur sakte pluhurin sheshoni sasine e tij me nje thike te paster deri tek niveluesi.
Hapi 4.Shtoni sasine e duhur te pluhurit ne shishe sipas tabeles udhezuese ne kutine e qumeshtit.
Hapi 5.Mbylleni shishen dhe tundeni fort, vertikalisht per 10 sekonda derisa pluhuri te jete tretur. Levizja rrotulluese nuk mjafton per trejten e qumeshtit.
Hapi 6.Ftojeni ne uje te rrjedhshem.Kontrolloni temperaturen e qumeshtit tek kyci i dores (rreth 37°). Ushqejeni femijen menjehere brenda 1 ore

 

Produkte në ofertë